نشید نبیانمعمار و مدیر مرکز نوآوری های شهری تهران

Nashid Nabian

معمار و مدیر مرکز نوآوری های شهری تهران

نشید نبیان متولد ۱۳۵۵ و دارای مدرک کارشناسی ارشد معماری از دانشگاه شهید بهشتی، کارشناسی ارشد شهرسازی از دانشگاه تورنتو، دکترای طراحی از دانشگاه هاروارد، فوق دکترای شهرهای هوشمند از دانشگاه MIT بوده و سابقه تدریس و پژوهش در دانشگاه تورنتو، دانشگاه MIT ، دانشگاه نورث ایسترن و دانشگاه هاروارد را در کارنامه خود دارد.

حوزه پژوهشی او طراحی شهر های هوشمند و سرویس های دیجیتالی و مبتنی بر شبکه های اینترنتی و مخابراتی مرتبط می باشد.

وی به مدت ۷ سال شریک گروه طراحی ارش سابق بوده و در حال حاضر به همراه رامبد ایلخانی شریکِ مؤسس گروه طراحی شیفت یا مهندسین مشاور تغییر روند طرح می باشد.


این زوج در طول مدت فعالیت حرفه ای خود موفق به کسب جوایز متعدد ملی و بین المللی به شرح زیر شده اند:
مقام اول جایزه معمار در سال ۱۳۸۵
مقام سوم جایزه معمار در سال ۱۳۸۶
مقام دوم جایزه معمار در سال ۱۳۸۷
مقام چهارم جایزه معمار در سال ۱۳۸۹
مقام دوم و سوم جایزه معمار در سال ۱۳۹۳

مقام اول و دوم جایزه معمار در سال ۱۳۹۵
راهیابی به لیست منتخبان جایزه آقاخان در سال ۲۰۱۰
راهیابی به لیست منتخبان جایزه فستیوال جهانی معماری WAF در سال ۲۰۱۲


نشید نبیان مقالات متعددی در زمینه معماری و شهرسازی، شهر های هوشمند و معماری تعاملی به فارسی و انگلیسی تالیف کرده است که در نشریات ملی و بین المللی به چاپ رسیده اند و در اردیبهشت ۱۳۹۵، مرکز نوآوری های شهری تهران  را با حمایت معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان به عنوان شاخه پژوهش طراحی-محور گروه طراحی شیفت تاسیس کرده است.

 

 

 

معرفی مرکز نوآوری های شهری تهران

الگوی فعالیتی مرکز نوآوری های شهری تهران بر پایه طراحی پژوهش-محور و پژوهش مبتنی بر طراحی استوار است. هدف نهایی آن ایده پردازی راه حل های هوشمند شهری برای شهر معاصر ایرانی است.

مرکز با بهره گیری از تکنولوژیهای نوین به چالش های بنیادین شهری می پردازد و اولویت اصلی در این نظام تفکری تبدیل شهرهای موجود در ایران  به شهرهایی هوشمندتر، تا حد امکان پایدارتر، منعطف تر و تاب آور  در برابر شرایط و مناسبات چالشی، خواهدبود.

احراز چنین هدفی مبتنی بر روش و منشی بین رشته ای و متاثر از نظامهای نوین نسل دوم تولید دانش، با بهره گیری از چهارچوب پیشنهادی IDEO برای تفکر طراحانه است.
با درنظر گرفتن شهر به عنوان حوزه تعامل شبکه های هم پوشان مختلف، حوزه فعالیتی مرکز شامل تولید ایده، تدقیق طرح، اجرای پروتوتیپیکال ایده، برگزاری دموی شهری از مکانیزم اجرا شده، پایش پس از اجرا و بهره برداری شهری، تهیه پاکت مدل اقتصادی و انتقال دانش تکنولوژیک می باشد. نهایتاً، خروجی این روند پاکت جامع پیشنهادی آماده برای تولید واقعی و تمام عیار ایده در مشارکت بخش های خصوصی و دولتی مرتبط با طرح خواهد بود

در پردازش چنین پروژه هایی، اولویت اصلی ایجاد چهارچوبی برای بهسازی شهری بدون عواقب ناخواسته ای چون اعیانی سازی، در همکاری نزدیک مابین صحنه گردانان شهر اعم از بخش خصوصی و دولتی است که در شکل گیری آینده نزدیک شهرهای معاصر ایرانی مؤثر هستند.

مرکز در تبیین و پیاده سازی ایده ها پذیرای همکاری های بین المللی بوده و مؤکداً سعی در ایجاد جایگاهی در شبکه بین المللی تولید و تبادل دانش شهری در حوزه شهرهای هوشمند و شهروندان هوشمند خواهد داشت.